معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
 • آدرس: خسروشاه،
  کمربندی شهید کلانتری
 • تلفن: 984132442212+
 • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

نقشه GIS شهر خسروشاه، بعد از ماه ها تلاش و کوشش به همت کارشناسان و متخصصین GIS شهرداری خسروشاه، تهیه و بروز رسانی شد.

امروز چهارشنبه 24 آبان (15 نوامبر) روز جهانی GIS نامگذاری شده است. در همین راستا نقشه GIS شهر خسروشاه، بعد از ماه ها تلاش و کوشش به همت کارشناسان و متخصصین GIS شهرداری خسروشاه، تهیه و بروز رسانی شد.

       سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) بر خلاف روش­های سنتی، داده های  جمع آوری شده را به شکل رقومی ذخیره می سازد و با استفاده از روش های متنوع، داده های حاصل از منابع متفاوت (نقشه های موجود، داده های مربوط به عملیات نقشه برداری زمینی، داده های فتوگرامتری و ...) را ترکیب می نماید. سرعت پردازش داده ها در محیط سیستم اطلاعات جغرافیایی به دلیل استفاده از قابلیت های کامپیوتر افزایش می یابد و تحلیل های بی شماری که نمی توان آن ها را با روش های دیگر انجام داد، ممکن می شود. در اصل می توان گفت سيستم اطلاعات جغرافیایی يک بانک اطلاعاتي از ويژگي هاي نواحي مختلف جغرافيايي و سيستمي شکل يافته از سخت افزار، نرم افزار، اطلاعات جغرافيايي و روشهاي جمع‌آوري، ذخيره‌سازي، سازماندهي و ترکيب اطلاعات، آناليز، مدل سازي و نمايش داده‌هاي فضايي مرجع براي حل مسائل پيچيده و مديريت است. اين سيستم شامل اطلاعاتي اساسي دربارة بسياري از عوامل است که بايد در همة برنامه‌ريزي‌ها و در نواحي جغرافيايي بررسي شود. آمار و اطلاعات مربوط به راه‌ها، آب و هوا، وضيعت خاک، تراکم انساني، چگونگي مالکيت اراضي و ... از آن جمله است.

 • از مهمترین مزیت های راه اندازی  GIS شهری می توان به موارد زیر اشاره کرد.

پیاده سازی سیستم اطلاعات جغرافیایی برای بانک اطلاعات شهری می­تواند پراکندگی و نسبت هر شغل و حرفه را در سطح شهر مصور سازد که برای تصمیم گیری بسیار مفید خواهد بود و برای یک شهروند روشن کند که در نزدیکی حریم زندگی او چه ظرفیت­های خدمات شهری و در چه فاصله­ ای وجود دارد. همچنین به روزرسانی شبکة خطی معابر می­تواند در آدرس­ دهی دقیق به کار آید. اطلاعاتی در مورد خیابان­ها، وضعیت ترافیک، الگوی توسعه ساختمان­های شهری، مساحت عرصه و اعیانی ساختمانها و... با استفاده از نقشه GIS امکان پذیر می باشد. همچنین با اتصال این نقشه به ماهواره می­توان اطلاعات دقیق تری از وضعیت حال شهر بدست آورد و به کمک ترافیک شهر آمد. از دیگر مزایای نقشه GIS شهری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داده‌ها رابه صورت رقومي نگهداري كرده و لذا از نظر فيزيکي حجم کمتري نسبت به روش سنتي (نقشه‌هاي کاغذي) اشغال مي‌کنند.
 • با استفاده از توانايي‌هاي کامپيوتر می تواند مقادير عظيمي از داده‌ها را  با سرعت زياد و هزينه نسبتا کم نگهداري و يا بازيابي نمايد.
 • قابليت کار کردن با داده‌هاي مکاني و اطلاعات توصيفي مربوط به آنها و ترکيب انواع مختلف داده‌ها در يک آناليز با سرعت زياد با روش‌هاي دستي سازگار نمي‌باشد. انجام پردازش‌هاي تکراري با در نظر گرفتن شرايط مختلف براي دستيابي به نتيجة بهينه تنها توسط کامپيوتر امکان‌پذير مي‌باشد که این سیستم مي‌تواند اينگونه عمليات را با سرعت زياد و هزينة نسبتا کم انجام دهد. در واقع توانايي تجزيه و تحليل داده‌هاي مکانـي است که سیستم اطلاعات جغرافیایی را از ديگر سيستم‌هـاي گرافيکـي کامپيوتـري مجزا مي‌سازد و امکان انجام آناليزهاي پيچيده با مجموعه داده‌هاي مختلف مکاني و غيرمکاني به صورت توام، مهم‌ترين قابليت این سیستم مي‌باشد که نمي‌توان آن را با روش‌هاي ديگر مثل روش‌هاي آنالوگ انجام داد.
 • پشتيباني پيوسته و سريع كاربران
 • تسريع در توليد گزارشات روزانه
 • بهنگام‌سازي سريع و جستجو در تاريخچة تغييرات
 • فراهم آوردن امکان تصميم‌گيري بهينه
 • توسعة يكپارچگي سازماني از طريق ايجاد مركز داده
 • جلوگيري از تكرار داده ها و منابع اطلاعاتي (اشتراك اطلاعات)
 • ويرايش همزمان اطلاعات و مديريت آن

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: