معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

معاون استاندار: ظرفیت‌های خسروشاه باید در حوزه ملی و بین المللی معرفی شود.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی گفت: ظرفیت‌های خسروشاه باید در حوزه ملی و بین المللی معرفی شود.

رحیم شهرتی فر در دیدار با شهردار، اعضای شورای شهر و  تعدادی از معتمدین شهر خسروشاه با اشاره به ویژگی های بارز فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و ... این شهر گفت: خسروشاه شهری با آوازه ملی است و باید در زمینه شناساندن فرهنگ غنی مردم این شهر در حوزه ملی و حتی بین المللی بیش از پیش تلاش کرد.

 وی عنوان کرد: وجود سلسله جلیل القدر خاندان علمای خسروشاهی ها و همچنین مفاخری در حوزه فرهنگ، صنعت، تجارت و اقتصاد، اثباتی بر آوازه ملی و بین المللی شهر خسروشاه است.

وی به فداکاری و مجاهدت های مردم خسروشاه در برهه های حساس تاریخ معاصر ایران همچون انقلاب اسلامی و ایام دفاع مقدس اشاره کرد و ادامه داد: بافت فرهنگی و مذهبی شهر خسروشاه با داشتن مساجدی با منابر با شکوه نیز از دیگر دلایل پیشتازی خسروشاه در حوزه دینی و فرهنگی است.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه به جرأت می توان گفت خسروشاهی ها در اقتصاد ایران، گام های بسیار بزرگی برداشته اند تصریح کرد: مسئولان باید برای شناساندن داشته های غنی تاریخی، فرهنگی و مذهبی این شهر و روستاهای اطراف آن بیش از پیش تلاش کنند.

 شهرتی فر در ادامه با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 به مسئولان خسروشاه پیشنهاد کرد در راستای شناساندن بین المللی این شهر، همایش بزرگ روحانیت برگزار کرده و از فعالین اقتصادی و صنعتگران خسروشاهی مقیم در خارج از کشور و دیگر استان ها برای حضور در این شهر و کمک به افزایش سرمایه گذاری ها در این منطقه دعوت کنند.

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: