معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

همایش بزرگ پیاده‌روی خانوادگی در شهر خسروشاه

همایش بزرگ پیاده‌روی خانوادگی با حضور پرشور مردم و جمعی از مسئولان در خسروشاه برگزار شد.

همایش پیاده‌روی بزرگ خانوادگی و همگانی، روز جمعه (12 آبان) از ساعت 8:30 صبح در مسیر میدان الغدیر بطرف پارک بزرگ شیخ سالار، با حضور پرشور مردم و جمعی از مسئولان در شهر مذهبی و تاریخی خسروشاه  برگزار شد. 

علیپور بخشدار بخش خسروشاه در این همایش با اشاره به اینکه برگزاری این‌گونه همایش‌ها از کارهای بسیار شایسته و خوب است، اظهار داشت: در بسیاری از روایات نکات ورزشی ذکر شده است و سفارش‌ها و تأکیداتی نیز در این‌ باره آمده است.

وی خاطرنشان کرد: پیاده‌روی هم سبب سلامت جسمانی و روحانی انسان و هم سبب نیروی افزوده برای کار می‌شود که این از فواید پیاده‌روی و ورزش است.
  

در این همایش بزرگ به شرکت کنندگان به قید قرعه جوایزی از قبیل دوچرخه، لباس ورزشی، لوازم خانگی، هدیه کارت و... اهداء شد.
 

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: