معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

مراسم تودیع و معارفه شهردار خسروشاه برگزار شد

طی مراسمی با حضور مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری و فرماندار تبریز ضمن تقدیر از زحمات محرم دشتی شهردار سابق خسروشاه، رسول کریمیان خسروشاهی به عنوان شهردار جدید این شهر منصوب شد.

 مراسم تودیع و معارفه شهردار خسروشاه ظهر روز گذشته با حضور مرتضی علیخانی مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری، رحیم شهرتی فر فرماندار تبریز، حجت الاسلام ناصری امام جمعه خسروشاه، علی حسین علیپور و جمعی از مسئولان و اقشار مختلف مردم در سالن اجتماعات فرهنگسرای خسروشاه برگزار و از زحمات محرم دشتی شهردار سابق خسروشاه تقدیر و رسول کریمیان به عنوان شهردار جدید این شهر منصوب شد.

در این مراسم محمد مقصودی رییس شورای شهر خسروشاه در سخنانی ضمن تقدیر و تشکر از حضور مسئولان، اظهار کرد: بررسی نیازها و نارسایی های منطقه و شهر از جمله وظایف شوراها به حساب می آید و شهردار منتخب جزو پنج نفر شورای شهر است.

محرم دشتی شهردار سابق خسروشاه نیز در ادامه این مراسم با دادن گزارش عملکرد دو ساله خود اظهار کرد: از سال ۹۴ تاکنون اقدامات زیادی از جمله حفظ تاریخی این شهر و دهها مورد تملک جهت توسعه و عمران شهری با اعتبار ۱۳ میلیارد ریال، آسفالت خیابان ها، ایجاد پارک و فضای سبز، مهار و کنترل سیل ۹۶ با کمترین خسارت و لایروبی، جدول گذاری، نورپردازی در سطح شهر، نصب دوربین مداربسته، زیباسازی ورودی شهر از طرف ایلخچی و تبریز، اصلاح شیب جدول های فلکه اصلی در خیابان های فرهنگیان و امام جنوبی، تعریض خیابان امام خمینی (ره) شمالی را از جمله اقدامات خود در طول مدت فعالیت در شهرداری خسروشاه برشمرد. 

 شهردار سابق خسروشاه، همدلی همگان با شهردار منتخب را برای اداره شهر لازم دانست و از مردم خسروشاه طلب حلالیت کرد. 

رحیم شهرتی فر نیز در این مراسم با بیان اینکه این شهر دیار عالمان و مومنان است، افزود: شهر تاریخی و با فرهنگ خسروشاه یکی از شهرهای نمونه استان به حساب می آید و کسانی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند و دغدغه و مشکلات شهری دارند آرزوی زندگی در شهری مثل خسروشاه را دارند.

شهرتی فرخاطر نشان کرد:امتیاز خسروشاه چهره های توانمند است که با پسوند این شهر نماینده فرهنگ شهر خود هستند و برای تامین نیازهای ضروری این شهر همت و تلاش مضاعف می کنند، اما بنده در طول چهار سال گذشته آرزو به دل ماندم تا خسروشاهی های مقیم تبریز جلسه ای برای جذب سرمایه گذاری در شهر خود تشکیل دهند.

وی بیکاری را معزل اصلی کشور دانست و افزود: در کشور وجود مشکل بیکاری و افزایش آمار تحصیل کرده ها و عدم جذب سرمایه و سرمایه گذاری آمار اشتغالزایی پایین است و خوشبختانه در خسروشاه زمینه های مختلف به خصوص صنایع تبدیلی وجود دارد و روستاهای خسروشاه هرکدام سرمایه و امکانات منحصر به فرد خود را دارند، امید است مسئولان و خیران این شهر در زمینه توسعه و جذب سرمایه های ملی همت کنند.

حجت الاسلام ناصری امام جمعه خسروشاه نیز در سخنانی، شهردار جدید را مکلف به مراقبت از ایجاد رانت کرد و اتمام کارهای نیمه تمام را از مهمترین اولویتهای اجرایی برشمرد.

 رسول کریمیان شهردار جدید خسروشاه نیز در این مراسم با بیان اینکه اعضای شورای اسلامی با انتخاب بنده به عنوان شهردار شهر خسروشاه افتخار خدمتگذاری را در اختیار من گذاشتند، اظهار کرد: خسروشاه مهد خیران، فقها و علما است و امیدوارم با حمایت خیران و مسئولان بتوانم رسالت خود را به عنوان شهردار این شهر به خوبی انجام دهم. 

شهردار جدید خسروشاه با بیان اینکه هر شهروند یک شهردار است، بیان کرد: ارایه طرح ها و برنامه ها از سوی مردم و اجرای طرح های مردم توسط شهردار این شهر خواهد بود. 

کریمیان از خیران خواستار حضور آنها در کنار شهرداری شهر خسروشاه شد و گفت: از گذشته تاکنون خیران زیادی برای این شهر قدم های خیری برداشتند،  خسروشاه شناسنامه، مقصد و غیرت ما به حساب می آید.

وی ضمن ارائه برنامههای مهم و شاخص خود برای شهر، از تلاش های محرم دشتی شهردار سابق خسروشاه قدردانی کرد و افزود: محرم دشتی برای آبادانی خسروشاه زحمات زیادی متحمل شدند. 

در ادامه مراسم، حکم انتصاب کریمیان به عنوان شهردار جدید خسروشاه که به امضای مجید خدابخش استاندار آذربایجانشرقی رسیده بود به وی اعطا گردید و در خاتمه با تقدیم لوح تقدیری از سوی فرماندار شهرستان تبریز، امام جمعه و بخشدار خسروشاه از خدمات دوساله آقای محرم دشتی تجلیل شد.

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: