معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

سخنرانی فرماندار شهرستان تبریز در جلسه تودیع و معارفه شهردار خسروشاه

فرماندار شهرستان تبریز تصریح کرد، شهر تاریخی و با فرهنگ خسروشاه یکی از شهرهای نمونه استان به حساب می‌آید و کسانی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند،دغدغه و مشکلات شهری را داشته و آرزوی زندگی در شهری مثل خسروشاه را دارند.

فرماندار شهرستان تبریز با بیان اینکه این شهر دیار عالمان و مومنان است، افزود: شهر تاریخی و با فرهنگ خسروشاه یکی از شهرهای نمونه استان به حساب میآید و کسانی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند، دغدغه و مشکلات شهری دارند و آرزوی زندگی در شهری مثل خسروشاه را دارند.  

شهرتی فر با بیان اینکه امتیاز خسروشاه چهره های توانمند است که با پسوند این شهر نماینده فرهنگ شهر خود هستند و برای تامین نیازهای ضروری این شهر همت و تلاش مضاعف می کنند، اما بنده در طول چهار سال گذشته آرزو به دل ماندم تا خسروشاهی های مقیم تبریز جلسه ای برای جذب سرمایه گذاری در شهر خود تشکیل دهند.

وی بیکاری را معزل اصلی کشور دانست و افزود: در کشور وجود مشکل بیکاری و افزایش آمار تحصیل کرده ها و عدم جذب سرمایه و سرمایه گذاری آمار اشتغالزایی پایین است و خوشبختانه در خسروشاه زمینه های مختلف به خصوص صنایع تبدیلی وجود دارد و روستاهای خسروشاه هرکدام سرمایه و امکانات منحصر به فرد خود را دارند، امید است مسئولان و خیران این شهر در زمینه توسعه و جذب سرمایه های ملی همت کنند.

فرماندار تبریز با بیان اینکه خسروشاه از نظر فرهنگ و تمدن یکی از شهرهای آذربایجان شرقی است، اظهار کرد: در گذشته تجار و تولیدکنندگان در اشاعه فرهنگ غنی اسلامی تاثیرگذار بودند و شهرداری خسروشاه مخصوصا شورای منتخب پنجم رسالت بزرگی در معرفی شهر خود دارند و این معرفی از نظر توانمندی ها و پتانسیل ها و جذب سرمایه گذار و اشتغالزایی برای تحصیل کرده ها به حساب می آید.

شهرتی فر با اشاره به اینکه شورای شهر نقطه اتصال بین مردم و مسئولان است، افزود: شورای شهر با همراهی خیران و با صاحبان سرمایه برای اهالی این منطقه کمک کنند، زیرا خسروشاه از وضعیت بسیار مطلوبی برای سرمایه گذاری برخوردار است.

فرماندار تبریز احداث سالن همایش بزرگ برای خسروشاه را ضروری دانست و افزود: برگزاری جلسه های مهم باید با حضور حداکثری مردم انجام شود.

شهرتی فر از اعضای شورای اسلامی شهر خسروشاه خواستار احداث فضاهای ورزشی و فرهنگی برای پر کردن این خلاء ها تلاش کنند.

وی همچنین در ادامه از خیرین شهر خسروشاه خواست تا همیار شهرداری باشند.

فرماندار تبریز با بیان اینکه رشته تحصیلی رسول کریمیان شهردار منتخب خسروشاه مناسب و مطابق با شغل شهرداری است، بیان کرد: انتظار مردم از شهردار همشهری خود بیشتر است و شهردار جدید با عقل و خردورزی نسبت به حل مشکلات شهر خسروشاه اقدام کند و  منظور از عقل تقسیم مساوی امکانات نیست، بلکه هرکس را جای خود قرار دادن است و خرد لازمه پیشرفت شهر است.

وی همچنین ضمن تقدیر از اقدامات محرم دشتی شهردار سابق شهر خسرشاه، اظهار کرد: مدیریت مهار سیل خسروشاه اقدامی موثر بود، زیرا انجام این کار موجب جلوگیری از خسارت سیل بهار امسال به این شهر شد.

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: