معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

سخنرانی رییس شورای اسلامی شهر خسروشاه در جلسه تودیع و معارفه شهردار خسروشاه

رییس شورای اسلامی شهر خسروشاه در سخنانی ضمن تقدیر و تشکر از حضور مسئولان، اظهار کرد: بررسی نیازها و نارسایی های منطقه و شهر از جمله وظایف شوراها به حساب می آید و شهردار منتخب جزو پنج نفر شورای شهر است.

رئیس شورای اسلامی شهر خسروشاه با بیان اینکه انتخاب شهردار وظیفه شوراهاست، تصریح کرد: انتخاب رسول کریمیان به عنوان شهردار خسروشاه با اکثریت آرای شورا انتخاب شد و انتخاب وی با توجه به حضور و فعالیت در مجموعه شهرداری به عنوان معاونت فنی عمرانی و شهرسازی، برای تداوم کار وی انتخاب شد و آرزوی توفیق شورا، پشت سر شهرداری است، زیرا اصل مسئولیت اجرایی بر عهده شهردار خواهد بود.

وی همچنین در ادامه از مردم خواستار همکاری و هماهنگی با شورا برای رسیدگی به مطالبات آنها شد.

مقصودی در پایان از دانشگاه آزاد اسلامی، پرسنل شهرداری، فرمانداری، بخشداری و خیرین خسروشاه تقدیر و تشکر کرد.

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: