معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

عید سعید غدیر خم «عید اللَّه الاکبر»

۱۸ ذی‌الحجه سال دهم قمری، غدیر خم؛

مهمترین واقعه از وقایع تاریخ اسلام رخداد عظیم غدیرخم و اعلام جانشینی حضرت علی (ع) به عنوان امیرالمومنین از سوی پیامبر اکرم (ص) است. واقعه ای که در حجه‌الوداع و در حضور خیل عظیمی از مسلمانان در مکانی به نام غدیرخم به وقوع پیوست و بیعتی عظیم از سوی مسلمانان با امام علی (ع) صورت گرفت. پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) هنگام بازگشت از حجةالوداع در ۱۸ ذی‌الحجه سال دهم قمری، به طور رسمی امام علی (علیه‌السّلام) را ولی و جانشین خود معرفی کرد.

واقعه غدیر از مهم‌ترین وقایع تاریخ اسلام است وکمتر مقطع تاریخی را می‌توان در جهان اسلام یافت که از لحاظ سند، اطمینان از اصل وقوع، کثرت راویان و اعتماد بزرگان و علمای مسلمین، قوت و استحکامی نظیر این رویداد مهم داشته باشد.

آنروز پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم، با گفتن " من کنت مولاه فهذا علی مولاه" برای همیشه با مسلمانان جهان اتمام حجت کرد و بعد از ایراد یک سخنرانی مفصل در آن روز، از مردم برای جانشین خود بیعت گرفت. تا امام علی (ع)، اولین مولای ما مسلمانان شود.

 مقام معظم رهبری می‌فرمایند: عید غدیر خم از همه‌ی اعیاد موجود در تقویم اسلامی بالاتر است؛ پرمغزتر است؛ تأثیر این عید از همه‌ی این اعیاد بیشتر است. چرا؟ چون تکلیف امت اسلامی در زمینه‌ی هدایت، در زمینه‌ی حکومت، در این حادثه‌ی غدیر معیّن شده است.

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: