معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

جشن و همایش پیاده روی منتظران ظهور مردم خسروشاه به مناسبت میلاد حضرت مهدی(عج) و سالروز آزادسازی خرمشهر

به مناسبت میلاد حضرت مهدی(عج) و سالروز آزادسازی خرمشهر جشن و همایش پیاده‌روی خانوادگی در شهر خسروشاه برگزار خواهد شد.

شهرداری و شورای اسلامی شهر خسروشاه به مناسبت میلاد یگانه منجی عالم بشریت حضرت مهدی(عج) و سالروز آزادسازی خرمشهر، جشن و همایش پیاده‌روی منتظران ظهور را در شهر مذهبی و تاریخی خسروشاه برگزار خواهد کرد.

همایش پیاد‌روی خانوادگی منتظران ظهور، روز یکشنبه 2 خرداد ماه 1395 رأس ساعت 8/30 صبح از میدان ساعت با پخش گل و پرچم شروع و با برگزاری جشن نیمه شعبان و مولودی‌خوانی در پارک شیخ سلار خسروشاه ادامه خواهد یافت و به قید قرعه به شرکت کنندگان جوایزی اهداء خواهد شد، همچنین در این مراسم از زیباترین آذین بندی مردمی به مناسبت نیمه شعبان تقدیر خواهد شد.  

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: