معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

رجعت معراجی ها - فرودگاه تبریز

پیکرهای ۱۱ شهید دوران پر افتخار دفاع مقدس صبح امروز در میان استقبال پرشور مردم تبریز وارد فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز شد.

پیکرهای ۱۱ شهید دوران پر افتخار دفاع مقدس صبح امروزدر میان استقبال پرشور مردم تبریز وارد  فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز شد.

این مراسم همچون گذشته با استقبال پرشور مردم در کنار  مسئولین استانی, در سالن حجاج فرودگاه شهید مدنی برگزار گردید.

از ۱۱ پیکر وارد شده به تبریز ۹ شهید گمنام بوده و  دو شهید به نام های ابراهیم ندیمی و منصور محمدی شناسایی شده اند. از 9 شهید گمنام، 2 شهید در خسروشاه تشییع و تدفین خواهد شد.

 طبق اعلام مسئولین برنامه‌های در نظر گرفته شده برای  حضور پیکر های این شهدای والامقام درمیان مردم همزمان با ایام عزاداری حضرت فاطمه مرضیه (س) به شرح زیر می باشد.
 

*مراسم شبی با شهدا، روز دوشنبه ۹ اسفندماه بعد از نماز مغرب و عشاء در مصلی اعظم حضرت امام خمینی (ره).

*مراسم تشییع، روز چهارشنبه ۱۱ اسفندماه ساعت ۹:۳۰ صبح از میدان شهدا به طرف میدان ساعت تبریز.

*مراسم تشییع و تدفین، روز چهارشنبه ۱۱ اسفند ماه تبریز،مرکز آموزش حضرت ولیعصر(عج) ناجا و منطقه پدافند هوایی -روز پنج‌شنبه ۱۲ اسفند ماه در شهرهای ترکمن‌چای، خسروشاه، گوگان و پادگان آموزشی عجب‌شیر.

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: