معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

تشییع پیکر پاک شهدای گمنام دفاع مقدس در تبریز+ تصاویر

همزمان با فرارسیدن سالروز شهادت حضرت صدیقه‌ی کبری(س)، پیکر 9 شهید گمنام و یک شهید جاوید الاثر در تبریز تشییع شد .

روز چهارشنبه 1395/12/11 همزمان با فرارسیدن سالروز شهادت حضرت صدیقه‌ی کبری(س)، پیکر 9 شهید گمنام و یک شهید جاوید الاثر در تبریز تشییع شد .

در این مراسم معنوی نماینده ولی‌فقیه در استان، با درود بر روان پاک شهدای اسلام و انقلاب، اظهار کرد: حضور مردم در این آئین معنوی، وفاداری مردم به اسلام و ارزش های دینی را نشان می‌دهد؛ بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، استکبار جهانی دیگر تحمل عزت و استقلال ایران اسلامی را نداشت و دستش از چپاول منابع و ذخایر کشورمان کوتاه شده بود، از این رو جنگ تحمیلی را به راه انداختند.

آیت‌الله محسن مجتهد شبستری تاکید کرد: رزمندگان ما آرمان شهدای نهضت عاشورا و تبعیت از پیشوایان دینی در برابر استکبار جهانی را سرلوحه‌ی خود قرار داده و توانستند با قدرت تمام در برابر دشمن ایستادگی کنند؛ در دین مقدس اسلام نیز بر جهاد در راه حفظ حقوق مردم و همچنین ارزش‌های دینی بسیار تاکید شده است.

وی با تاکید بر اینکه، امنیت کشور ما در نتیجه‌ی جان‌نثاری‌های شهدا و همچنین حضور رهبر فقید انقلاب حاصل شده است، بیان کرد: وجود پیکرهای پاک شهدای دفاع مقدس بعد از گذشت چندین سال، در شهرها، تذکری برای ما و یادآوری ایثارگری هاست تا در جهت حفظ آرمان های شهدا و همچنبن مقابله با تهاجم فرهنگی دشمنان مجدانه حرکت کنیم.

گفتنی است؛ پیکرهای پاک این شهدای دفاع مقدس، پس از تشییع توسط مردم مومن و انقلابی تبریز و اقامه نماز به شهرستان های تعیین شده در نقاط مختلف استان جهت خاکسپاری منتقل شد .

شایان ذکر است، پیکر مطهر یک شهید گمنام در مرکز آموزش ولیعصر(عج) ناجا، یک شهید گمنام در منطقه پدافند هوایی شمال‌غرب کشور، دو شهید گمنام در شهر ترکمن‌چای میانه، دو شهید گمنام در شهر خسروشاه، دو شهید گمنام در شهر گوگان و یک شهید گمنام نیز در پادگان آموزشی عجب‌شیر تدفین خواهند شد؛ پیکر مطهر شهید ایراهیم ندیمی نیز به زادگاهش مرند انتقال یافت .

برای دیدن بقیه تصاویر بر روی لینک کلیک کنید.

تصاویر

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: