معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

معرفی پروژه تقاطع غیرهمسطح ورودی خسروشاه

تقاطع غیر همسطح ورودی خسروشاه در استان آذربایجان شرقی و در جنوب غربی تبریز در محل تلاقی بزرگراه چهار خطه تبریز - میاندوآب با ورودی شهر خسروشاه واقع شده است.

این تقاطع علاوه بر تسهیل در ورود به شهر خسروشاه می‌تواند موجب روان سازی تردد به شهر اسکو و کندوان و بهره‌مندی کلیه روستاهای واقع در مسیر خسروشاه به اسکو نیز گردد.

این تقاطع دارای یک دستگاه پل روگذر از نوع بتن مسلح با تیرهای پیش‌ساخته به طول 50 متر شامل 2 دهانه 25 متری مستقر بر شالوده‌های سطحی می‌باشد.

این پروژه توسط اداره کل راه و شهرسازی استان آذربایجان‌شرقی و با همکاری شهرداری خسروشاه در تملک اراضی و اجرای آسفالت و نصب روشنایی و نورپردازی پروژه و همچنین امور برق خسروشاه در جابه‌جایی تاسیسات برقی به سرانجام رسیده است.

این پروژه با هزینه 81 میلیارد و 250 میلیون ریال آماده بهره برداری شده که  32 میلیارد و 500 میلیون ریال آن توسط شهرداری خسروشاه پرداخت شده است.

 

مشخصات پروژه:

عنوان پروژه: تقاطع غیرهمسطح خسروشاه

طول رمپ و لوپ و مسیرهای احداث شده: 3/5 کیلومتر

مشخصات پل روگذر: 2دهانه 25متری بتن مسلح با تیرهای پیش ساخته

کل اعتبار هزینه شده: 81میلیارد و 250میلیون ریال

هزینه شده توسط اداره کل راه و شهرسازی استان آذربایجان شرقی: 48میلیارد ریال

هزینه شده توسط شهرداری خسروشاه شامل تملک اراضی ، آسفالت و روشنایی: 32میلیارد و 500میلیون ریال

هزینه شده توسط اداره امور برق خسروشاه برای جابه‌جایی تاسیسات برقی: 750میلیون ریال

کارفرما: اداره کل راه و شهرسازی استان آذربایجان‌شرقی

دستگاه نظارت: مهندسین مشاور کاوش راه

پیمانکار: شرکت قلعه نمای تبریز

مبلغ اولیه پیمان (براساس فهرست بهای پایه سال 1388): 24میلیارد و 55میلیون ریال

 

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: