معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

افتتاح تقاطع غیرهمسطح ورودی خسروشاه توسط استاندار آذربایجان شرقی+تصاویر

استاندار آذربایجان شرقی:امیدواریم خسروشاه در سال 95 بخش نمونه کشوری شود.

مراسم افتتاح و بهره‌برداری از تقاطع غیرهمسطح ورودی خسروشاه روز پنج شنبه 94/11/15 همزمان با چهارمین روز از دهه مبارک فجر با حضور استاندار آذربایجان شرقی برگزار گردید.

دکتر جبارزاده ر این مراسم اظهار داشت: روند توسعه بخش خسروشاه قابل توجه بوده و امیدواریم در سال 95 بخش خسروشاه را به عنوان نمونه کشوری معرفی کنیم. ایشان بیان کرد: همراهی ویژه مردم خسروشاه را در اتمام پروژه‌های عمرانی شاهد بوده‌ایم که موجب سرعت در اتمام پروژه‌ها شده است.

وی ادامه داد: امروز 11 پروژه به صورت همزمان در خسروشاه،  در حال افتتاح است و  این اقدام در حالی اتفاق مي افتد که دولت از وضعیت درآمدی مناسبی برخوردار نبود، متاسفانه تحریم های ضالمانه دشمن کشور را از لحاظ مالی دچار مشکل کرده بود اما حال بعد از رفع تحریم ها،  شاهد پيشرفت پروژه های زیادی در سطح استان خواهیم بود.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اجرایی شدن برجام و رفع تحریم‌های بین المللی علیه ایران، ابراز کرد: تحریم‌ها در سایه ی مقاومت مردم و تدابیر رهبر معظم انقلاب رفع شد و اگر مردم تحمل نمی‌کردند نمی‌توانستیم امتیازات فعلی را کسب کنیم.

وی افزود: در سال 95 نباید هیچ راه روستایی در بخش خسروشاه خاکی باشد، لذا لازم است راه و شهرسازی با همکاری شهرداری تبریز تمامی راه های روستایی آسفالت شود تا مردم با مشکل عبور و مرور مواجه نشوند.

دکتر جبارزاده با تاکید بر لزوم حضور مردم خسروشاه در پای صندوق های رای، اذعان داشت: دشمنان نظام و ایران اسلامی چشم دیدنِ حضور چشمگیر مردم را ندارند و به همین خاطر با ترفندهای مختلف سعی در ممانعت از شرکت ملت در انتخابات دارند، در چنین شرایطی ضروری است همه افراد واجد شرایط در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری مشارکت داشته باشند.

وی تاکید کرد: میزان رای ملت است و تصمیم نهایی را آنان خواهند گرفت، مسئولین حق ندارند به مردم بگویند به فرد خاصی رای دهند و چنانچه از شخصی چنین اقدامی سر زند ، توهین به ملت است.

دکتر جبارزاده حضور حداکثری مردم در انتخابات را گواهی بر تثبیت نظام دانست و متذکر شد: امیدوارم در بخش خسروشاه همه پای صندوق های رای بیایند، حتی یک نفر هم نباید از مشارکت بازماند.

استاندار آذربایجان‌شرقی بیان کرد: مردم از میزان هوش و درایتی برخوردار هستند که بتوانند نامزدهای صالح را تشخیص دهند و می‌دانیم که مردم بهترین انتخاب را خواهند داشت.

دکتر جبارزاده با اشاره به مجاهدت و رشادت شهدا و ایثارگران گفت: با توجه به  اینکه مدیون شهدا هستیم باید این پل نیز به نام شهدا نامگذاری شود که این نام با تائید و صلاح دید مردم ، مسئولان و امام جمعه این شهر صورت می‌گیرد.

آقای الهیاری، بخشدار خسروشاه نيز در این مراسم اظهار داشت: احداث پل روگذر خسروشاه یکی از دغدغه‌های مردم و امام جمعه این شهر بود که توانستیم در کمترین زمان این پروژه را به بهره‌برداری برسانیم.

وی با اشاره به احداث نخستین شبکه فاضلاب روستایی کشور در خسروشاه گفت: این شبکه با اعتباری حدود 4 میلیارد ریال انجام می‌شود و نیز مشارکت‌های مردمی را در زمینه کارهای عمرانی شاهد هستیم.

 

 

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: