معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

افتتاح مسجد الغدیر خسروشاه به مناسبت عید سعید غدیرخم + تصاویر

به مناسبت عید سعید غدیرخم مسجد الغدیر خسروشاه افتتاح گردید.

روز دوشنبه 93/7/21 همزمان با عید سعید غدیرخم ، مسجد الغدیر خسروشاه افتتاح گردید. به همین مناسبت جشن عید سعید غدیرخم  با حضور مسئولین و اقشار مختلف مردم خسروشاه در مسجد الغدیر برگزار شد.

مسجد الغدیر خسروشاه با کاشی کاری های زیبا و با زیربنای حدوداً 1000 مترمربع می باشد که هزینه ساخت این مسجد بالغ بر یک میلیارد تومان بوده که توسط خیر محترم جناب آقای حاج موسی حسینچی ساخته شده است.

آقای حاج موسی حسینچی خسروشاهی ساکن تهران خیری خوش نام بوده که در انجام کارهای خیر زبان زد عام و خاص می باشد. از اهم کارهای خیر ایشان کمک در ساخت بیمارستان کلیوی امیرالمومنین تبریز ، کمک به زلزله زدگان بم و ورزقان ، تأمین بخشی از هزینه های اولیه راه اندازی دانشگاه های آزاد و پیام نور می باشد.

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: