معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی: ماده صد نباید به یک قاعده و رویه معمول در شهرداری‌ها تبدیل شود.

محمدصادق پورمهدی: تجاوز به معابر عمومی، حذف پارکینگ، ایجاد مزاحمت برای همسایه و عدم رعایت آیین‌نامه‌های فنی از جمله خط قرمزهای ساخت و ساز شهری است.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: شهرداری‌ها مامور جلوگیری از تخلفات ساختمانی هستند و هیچ عاملی نباید موجب تعطیلی این وظیفه مهم شود.

محمدصادق پورمهدی در کارگاه آموزشی کمیسیون ماده صد با حضور روسای شوراهای اسلامی شهرهای استان در تبریز، با تاکید بر نظارت جدی شوراها و شهرداری‌ها بر ساخت و ساز شهری و برخورد با تخلفات ساختمانی، اظهار داشت: تخلفات ساختمانی مسایل و معضلات اجتماعی به دنبال دارد.

وی با اشاره به وظایف کمیسیون ماده صد در شهرداری‌ها، خاطرنشان کرد: فلسفه وجودی این کمیسیون، موارد خاص و استثنایی است نه این که ماده صد به یک قاعده و رویه معمول در شهرداری‌ها تبدیل شود.

پورمهدی با بیان این که نباید اجازه شکل‌گیری تخلفات را بدهیم، افزود: تسهیل صدور پروانه ساختمانی و شفاف‌سازی قوانین ساخت و ساز شهری در پیشگیری از تخلفات موثر است.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی تصریح کرد: در صورت وقوع تخلفات و ارجاع پرونده به ماده صد، باید خط قرمزها از سوی این کمیسیون رعایت شود.

پورمهدی با اشاره به این که تجاوز به معابر عمومی، حذف پارکینگ، ایجاد مزاحمت برای همسایه و عدم رعایت آیین‌نامه‌های فنی از جمله خط قرمزهای ساخت و ساز شهری است، گفت: هیچ کمیسیون ماده صدی حق ندارد از این تخلفات چشم‌پوشی کند.

وی افزود: نباید از صدور حکم تخریب یا قلع و قمع در جایی که تخلف صورت گرفته نگران باشیم، چرا که برخورد جدی با تخلفات ماموریت شهرداری‌هاست و این ماموریت مهم نباید به هیچ بهانه‌ای یا به خاطر ناخوشایندی برخی تعطیل شود.

پورمهدی همچنین با انتقاد از چشم‌پوشی برخی مهندسان ناظر از تخلفات مالکین پروژه‌های ساختمانی، گفت: برخورد با این عده از مهندسان را با همکاری سازمان نظام مهندسی شروع کرده‌ایم و در صورت نیاز متخلفان را به مراجع ذی‌ربط معرفی خواهیم کرد.

وی با بیان این که شعار دولت، رعایت قانون است، افزود: در برخورد با قانون‌شکنی‌ها عزم جدی داریم.

گفتنی است در این دوره آموزشی مباحث فنی و حقوقی مربوط به کمیسیون ماده صد شهرداری‌ها و پاسخ به سوالات و ابهامات اعضای شوراهای اسلامی شهرهای استان در این خصوص مطرح شد.

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: