معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

جلسه شورای اداری شهرستان تبریز در خسروشاه + تصاویر

انتقاد فرماندار شهرستان تبریز از وضعیت نامناسب تصفیه خانه سهند و کانال انتقال آب به خسروشاه

جناب آقای دکتر رحیم شهرتی فر در جلسه شورای اداری خسروشاه که در مسجد قطب الدین راوندی این شهر و با حضور مردم برگزار شد با اشاره به تاریخ گذشته ایران و نقش حکومتها در زندگی مردم گفت:قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، اکثر دولت ها به مردم زور می گفتند و حقوق قانونی مردم را نادیده گرفته و نه تنها رابطه بین دولت و مردم وجود نداشت بلکه در مقابل همدیگر قرار داشتند .

شهرتی فر گفت: معنا و مفهوم دولت پس از پیروزی  انقلاب اسلامی به معنای واقعی خود نزدیک و در جهت خدمت هرچه بیشتر به مردم تغییر کرده است.

فرماندار شهرستان تبریز خطاب به مردم خسروشاه گفت: آمده ایم که مشکلات مردم را از زبان خودشان بشنویم و مشکلات را با توجه به امکانات دولت و با برنامه ریزی کارشناسی حل کنیم.

وی برنامه ریزی کارشناسی شده برای حل مشکلات را یکی از مهمترین اولویت های دولت تدبیر و امید عنوان کرد و ادامه داد: در کل کشور مشکلات بسیاری در زمینه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و .. وجود دارد که بخش خسروشاه نیز از این امر مستثنی نیست ولی دولت قصد دارد که با همت مردمی و کار کارشناسی شده بسیاری از مشکلات را به دست خود مردم حل کند.

شهرتی فر در همین راستا اظهار داشت:بر اساس عقل و منطق و بر اساس هدایت های رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) با برنامه ریزی منسجمی در راستای حل مشکلات موجود حرکت می کنیم .

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی حوادث و ناامنی های منطقه خاورمیانه گفت: در چنین شرایط نامساعد منطقه ای، جمهوری اسلامی ایران به دلیل داشتن وحدت و همدلی مردمی، توانسته است به جزیره با ثبات و امنی در این منطقه تبدیل شده است.

فرماندار شهرستان تبریزدر ادامه با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به ارزش های دینی و ملی اظهار داشت: به ارزش های اسلامی و ملی علاقه مند و پایبند هستیم و باید تا پای جان از اعتقادات دینی خود و اشاعه هرچه بیشتر آن در کشور دفاع کنیم.

فرماندار تبریز بر لزوم افزایش تشکل ها و سازمان های مردم نهاد در کشور تاکید کرد و تصریح کرد:دولتی،مقتدر است که از پشتیبانی ملت خود اطمینان خاطر داشته باشد و جامعه ای پیشرفته است که تشکل های مردمی در آن افزایش یافته و بخش خصوصی آن با همکاری دولت مشکلات را حل کنند.

فرماندار شهرستان تبریز ادامه داد: دولت تدبیر و امید معتقد است تا زمانی که مردم ، امورات را به صورت کامل بر عهده نگرفته اند بسیلری از مشکلات کشور به خوبی رفع نخواهد شد و دولت فقط باید نقش نظارتی داشته و زمینه ها و زیر ساخت های لازم را فراهم کند.

شهرتی فر خروج از رکود اقتصادی را یکی از مهم ترین برنامه های دولت عنوان کرد و اظهار داشت:دولت توانسته است که تورم بیش از 42 درصد در کشور را کنترل کرده و آن را در حال حاضر به زیر 25 درصد برساند.

وی در همین راستا افزود: قرار است که دولت با اتخاذ تدابیر مناسب و اصولی، نرخ تورم در سال آینده را به زیر 15 درصد برساند.

فرماندار شهرستان تبریز به برخی قابلیت های بخش خسروشاه اشاره کرد و گفت: این بخش، ظرفیت های بسیار زیادی برای سرمایه گذاری دارد و جا دارد که بخش خصوصی و شرکت های فعال مدنی به سرمایه گذاری در این بخش و آبادانی هرچه بیش تر منطقه تلاش کند.

وی در ادامه با بیان اینکه در شهر جدید سهند بیش از 36 هزر واحد مسکونی در قالب مسکن مهر به صورت ناتمام و بدون در نظر گرفتن ظرفیت منطقه  احداث شده است در حالی که قرار بود طبق برنامه ریزی های صورت گرفته در سال های گذشته، این شهر زیباترین  و مدرن ترین شهر آذربایجان شرقی باشد.

وی همچنین با انتقاد از وضعیت نامناسب تصفیه خانه شهر جدید سهند و کانال انتقال آب به خسروشاه گفت: آبی که از سهند به خسروشاه منتقل می شود باید به صورت تصفیه شده باشد و این تصفیه خانه باید با تمام ظرفیت خود کار کند و آب تصفیه کاملا سالم به خسروشاه منتقل کند.

وی همچنین از احداث تصفیه خانه در روستای باران لو خبر داد و گفت: بعد از احداث این تصفیه خانه، و هدایت فاضلاب و پسماندهای منطقه به کانال های تصفیه آب، آب تصفیه شده به آجی چای منتقل خواهد شد.

شهرتی فر همچین گفت:ساختمان  ادارات خسروشاه در شان مردم خسروشاه نیست و باید با کمک مردم خیر برای احداث ساختمان های اداری این شهر، اقدامات لازم را بعمل آورد.

وی در همین راستا اظهار داشت: سازمانهایی همچون مالیات، ثبت احوال، تامین اجتماعی و .. در صورت واگذاری زمین از سوی مردم و خیرین منطقه و مشارکت شهرداری در برخی امور، آماده احداث ساختمان های اداری سازمان های مربوطه هستند.

در ادامه این جلسه رسولی، مدیر کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی گفت: پس از واگذاری زمین توسط اهالی در شهرهای همچون لیلان و ممقان، ساختمان اداره مالیات در کوتاه ترین زمان ممکن احداث شد و به مردم خسروشاه نیز قول می دهیم که در صورت واگذاری زمین از طرف اهالی یا شهرداری در کمتر از پنج ماه ، ساختمان اداره امور مالیاتی را تحویل دهیم و در صورت عدم بهره برداری تا این مدت ، زمین  واگذار شده را به خسروشاه برگردانیم.

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: