معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

افتتاح کانالیزاسیون رودخانه یاشی چای خسروشاه با حضور فرماندار تبریز + تصاویر

کانالیزاسیون رودخانه یاشی چای خسروشاه به مناسبت هفته دولت با حضور فرماندار شهرستان تبریز افتتاح گردید.

 

این پروژه عمرانی با اعتبار یک میلیارد و 515 میلیون تومان و با همت شهرداری خسروشاه در هفته دولت با حضور فرماندار محترم شهرستان تبریز جناب آقای دکتر شهرتی فر مورد بهره برداری قرار گرفت.

رودخانه یاشی چای که از ارتفاعات سهند سرچشمه می گیرد با دبی 103مترمکعب بر ثانیه در بارش های فصلی طغیان کرده و موجب سیل در شهر خسروشاه میگردید که با استعانت خداوند متعال پروژه کانالیزاسیون رودخانه یاشی چای روز پنج شنبه 93/6/6 افتتاح گردید.

 

مشخصات پروژه :

طول کانال 300 متر

عرض کانال 8 متر

ارتفاع کانال 4/60 متر

ابعاد فونداسیون 4×2/5

   

هزینه های پروژه :

900 میلیون تومان عملیات سنگی

400 میلیون تومان آسفالت هر دو باند رفت و برگشت خیابان

100 میلیون تومان پل ها

100 میلیون تومان جداول دو طرف خیابان

15 میلیون تومان نرده کشی و رنگ آمیزی

 

 

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: