معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

آغاز عملیات ساختمانی دادگاه عمومی بخش خسروشاه با حضور رئیس کل دادگستری استان + تصاویر

رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی: دادگستری مکانی مقدّس است زیرا محلّی برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین شریفی رئیس کل دادگستری استان روز پنج شنبه 93/6/20 در مراسمی که قبل از آغاز عملیات ساختمانی دادگاه بخش خسروشاه در مجتمع فرهنگی- هنری خسروشاه برگزار گردید، با اشاره به سالروز شهادت آیت الله شهید مدنی (اولین شهید محراب) اظهار داشت: وی افتخار آذربایجان و مجسمه اخلاص، تقوا و عدالت بود و در مقصد الهی ذوب و محو شده بود. دلسوز و خیرخواه و نصیحت گر بود و از نارسایی ها دلتنگ می گردید. وقتی از ائمه اطهار (ع) صحبت می نمود، با یاد ایشان اشک در چشمانش جاری می شد؛ عاقبت به خیری ما با یاد شهداء و عدم غفلت از راه ایشان می باشد.

وی در ادامه افزود: دادگستری مکانی مقدّس است زیرا محلّی برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر می باشد. ما با این هدف که بتوانیم در حوزه قضاوت، امر به معروف و نهی از منکر را عملی کنیم به میدان آمده ایم و مقدّمه این امر، نهاد و تشکیلات مستقل می باشد. از اینرو امر به معروف و نهی از منکر یکی از مهمترین اهداف تشکیلات قضایی می باشد و از آنجا که در دادگستری مکرّراً امر به معروف و نهی از منکر انجام می گیرد، مکانی مقدّس است. مثلاً صدور حکم برای طرف دعوی که ناحق است در حقیقت نهی از منکر است یا دعوت طرفین در دعاوی خانواده به صلح و سازش، امر ایشان به معروف از طرف قاضی است. پس ساختمانی که برای دادگستری ساخته می شود دارای یک موقعیّت معنوی است.

وی با اشاره به شایعاتی که در مورد دستگاه قضایی وجود دارد گفت: افراد سودجویی که نمی توانند به مطامع خود در دادگستری برسند با شایعه سازی، دستگاه قضایی را زیر سوال می برند.

مالک اژدر شریفی همچنین اظهار داشت: در ساخت ساختمانهای دادگستری فقط بودجه عمرانی قوه قضائیه کفاف نمی کند و کمک های خیّرین استان نقش مهمّی در ساخت و توسعه ساختمانهای دادگستری دارد. 

در ابتدای این مراسم، آقای نجد رئیس دادگاه عمومی بخش خسروشاه از تلاشهای رئیس کل و معاون اداری- مالی دادگستری استان به جهت اختصاص زمین برای ساختمان دادگاه خسروشاه و همچنین از تلاشهای شهردار ، رئیس شورای اسلامی خسروشاه و سایر مسئولین تقدیر نمود.

در ادامه مراسم حجت الاسلام والمسلمین ناصری امام جمعه خسروشاه با اشاره به سالروز شهادت آیت الله شهید مدنی، اظهار داشت: در مقابل خون شهداء مسئول هستیم و باید حافظ خون شهداء باشیم.

وی شهید مدنی را شخصیتی عالم و عامل به دین مبین اسلام و الگویی برای تمام اقشار مردم ذکر نمود.

 لازم به توضیح است مساحت زمینی که برای ساخت دادگاه مذکور در نظر گرفته شده 3400 متر و اعیانی آن 800 متر در دو طبقه خواهد بود.

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: