معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

حضور آیت‌الله ‌العظمی نوری‌‌ همدانی در جمع مردم خسروشاه

مرجع عالیقدر جهان تشیع : علمای بزرگ ما در طول تاریخ همیشه هادی و راهنمای مردم بودند.

آیت‌الله ‌العظمی حسین نوری‌ همدانی، از مراجع تقلید جهان تشیع روز سه شنبه  27 خرداد در کنگره ملی «شیخ سلار دیلمی» اولین فقیه شیعی ایرانی، در خسروشاه به آیه 50 سوره طاها اشاره کرد و فرمود: خداوند متعال خلقت را با هدایت توأم کرده است و نظام عالم هستی بر اساس هدایت و خلقت قرار گرفته است  ، هیچ موجودی از هدایت خداوند متعال مستثنی نیست و انسان خلیفه خداوند بر روی زمین و صاحب عقل و اختیار است.

وی با اشاره به اینکه هدایت انسان از طریق کتاب های آسمانی ، پیامبران ، امامان و علما صورت می گیرد ادامه داد: برای هر چیزی پایه ای است و اساس اسلام ولایت و محبت اهل بیت علیهم السلام است و علما و فقهای بزرگ ما در طول تاریخ همیشه هادی و راهنمای مردم بودند که یکی از این علما و فقها شیخ سلار دیلمی است. 

آیت‌الله‌‌العظمی نوری‌همدانی افزود: یکی از کارهای علمای بزرگ ما تعلیم و تربیت شاگردان و تأسیس حوزه ها می باشد ، از دیگر کارهای علما ، ارشاد و هدایت و خدمت به مردم است ، علما وظایفی دارند از جمله مردمی زیستن ، با مردم بودن ، با مردم متواضعانه برخورد کردن ، ارشاد و هدایت مردم چرا که جانشینان ائمه می باشند ، ائمه پناهگاه مردم بودند و مردم به این پناهگاه نیاز دارند تا قدرت بگیرند لذا علما پناهگاه مردم باشند و درد آشنای مردم باشند و در زمانی که امام ما غایب است سرنوشت مردم به دست علما سپرده شده است. ایشان کار دیگر علما را مبارزه با جباران ، ظالمان و مستکبران دانستند و فرمود: علما در این مورد پیشقدم هستند نمونه آن انقلابی است که در زمان ما بوقوع پیوست یک عالمی ، یک روحانی ، یک عالم شجاع ، قهرمان میدان علم و قلم و بیان ، عارف حماسه آفرین ، مجاهد قدرتمند یعنی امام خمینی (رض) بودند که حیات مجددی به اسلام بخشید.  

    

ایشان ادامه داد: انقلاب اسلامی سه رکن دارد ، رکن اول اسلام است ، اسلام را منزوی کرده بودند و مردم ظلم ستیز نبودند و امام اسلام ناب را به میدان آورد. رکن دوم مردم هستند ، این مردم بودند که با امام همراه شدند تا انقلاب پیشرفت کرد و رژیم سلطنتی را سرنگون کردند ، استکبار جهانی 8 سال دفاع مقدس را بوجود آوردند و مردم فوج فوج به جبهه ها رفتند و مردم امروز نیز پشت رهبر حرکت می کنند و مردم در راه انقلاب ثبات قدم دارند. رکن سوم ولایت فقیه است که توانسته این انقلاب را بوجود آورد و مایه امید مستضعفان باشد و چهره مستکبران منفور را نشان دهد و این کار امام خمینی (ره) است و بعد از ایشان این مقام به حضرت آیت الله خامنه ای رسیده است. اینکه امروز در انقلاب های منطقه حرکت هست ولی کند حرکت می کنند به خاطر نداشتن ولی فقیه است و این نظام روز بروز قدرت بیشتر پیدا خواهد کرد و کل جهان را خواهد گرفت و این زمینه ظهور امام عصر (عج) است.   

این مرجع جهان تشیع با بیان اینکه مردم خسروشاه متدین ، متعهد ، عالم دوست و ولایت مدار هستند فرمود: یکی از استان های پر برکت و نمونه ، استان آذربایجان شرقی است که مردم آن همیشه در صحنه است و این شعار « آذربایجان اویاخدی – انقلابا دایاخدی » را باید گفت که این یک حقیقتی است که در آذربایجان شرقی حاکم است.

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: