معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

امام جمعه خسروشاه : کنگره شیخ سلار دیلمی به مناسبت گرامیداشت مقام شامخ این فقیه فرزانه برگزار گردیده است.

خسروشاه زادگاه علمای بزرگ و برجسته است.

حجت الاسلام ناصری که در کنگره ملی شیخ سلار دیلمی در جوار بقعه متبرکه شیخ سلار در خسروشاه سخنرانی می کرد گفت: این کنگره به مناسبت گرامیداشت مقام شامخ شیخ سلار اولین فقیه شیعه ایرانی برگزار گردیده است که در شهر خسروشاه مدفون می باشد.

امام جمعه خسروشاه ضمن خیرمقدم خدمت حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی یار امام و یاور رهبر که در شهر خسروشاه شرف حضور یافتند گفت: این همه برنامه ها ، همایش ها و کنگره ها به برکت امام خمینی (ره) و شهدای گرانقدر می باشد.

حجت الاسلام ناصری افزود: از فضیلت شیخ سلار همین بس که از شاگردان شیخ مفید و سید مرتضی می باشد و ما در فقه هر کجا برویم اثر پای شیخ مفید و سید مرتضی را می بینیم.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود افزود: خسروشاه زادگاه علمای بزرگ و برجسته است از جمله خاندان خسروشاهی ها که در طول دو قرن چندین فقیه مجاهد و مبارز مانند آیت الله سید احمد خسروشاهی و سید ابوالفضل خسروشاهی به جامعه تحویل داده است و همچنین فضل االله راوندی یکی از اعاظم علمای اسلام می باشد که در خسروشاه مدفون است.  

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: