معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

آیت الله شبستری : شیخ سلار از اعاظم علمای متقدمین اثنا عشری است.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی : شیخ سلار به واسطه جلالت شأن ، حکومت شرعیه از طرف سید مرتضی به ایشان اعطا گردید.

آیتالله محسن مجتهد‌ شبستری، نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی روز سه شنبه 27 خرداد در کنگره ملی «شیخ سلار دیلمی» اولین فقیه شیعی ایرانی، در خسروشاه  گفت: شیخ سلار از شاگردان سید مرتضی علم الهدی و شیخ مفید بود و بعد از وفات این دو بزرگوار ریاست حوزه های علمیه بغداد را به عهده داشت ولی شرایطی از نظر حکومت بوجود آمد که نتوانست آنجا بماند ، آل بویه منقرض شدند و سلجوقیان روی کار آمدند که با تشیع تضاد داشتند و شیخ سلار مجبور شد از بغداد خارج شود و به زادگاه اصلی خود دیلم که در طبرستان است بروند که عبورش از خسروشاه افتاد و در اینجا بر اثر بیماری به لقاءالله پیوست و مقبره اش در این مکان مقدس مایه برکت برای مردم خسروشاه و برای کل آذربایجان شد.

 وی اضافه کرد: شیخ سلار دیلمی یک فقیه سیاستمدار انقلابی بود که هزار سال قبل مسئله ولایت فقیه را مطرح کرده است ، شیخ سلار از اعظم علمای متقدمین اثنا عشری است که در علم و ادب مقدم بوده و فتاوای ایشان در کتب فقهی معروف است و بواسطه جلالت شأن ، حکومت شرعیه از طرف سید مرتضی به ایشان اعطا گردید.

امام جمعه تبریز با اشاره به آیه 123 سوره توبه افزود: وجوب تفقه و لازم بودن تحصیل علوم دینی برای جمعیتی واجب کفایی است. 

آیت الله شبستری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اگر اول شخص مملکت ولی فقیه باشد قطعاً در آن مملکت حاکمیت ارزش های دینی است و نعمت های الهی ( استقلال و امنیت ) خواهد بود و با وجود  ناامنی های موجود در کشورهای همسایه و منطقه ، در کشور ایران امنیت وجود دارد و این به برکت ولایت فقیه است که در رأس حکومت امام خمینی (ره) بود و امروز مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای است.

ایشان با اشاره به بهانه های جدید دشمنان علیه ایران ، این بار با عنوان حقوق بشر افزود: به کوری چشم آمریکا و رژیم صهیونیستی ، ملت ایران راه انقلابش را شناخته و پیرو ولی فقیه زمان بوده و به این حرف های سخیف مستکبرین ترتیب اثر نخواهد داد و تا آخرین قطره خون پای اسلام و ولایت فقیه خواهد ایستاد. 

آیت الله شبستری مردم خسروشاه را مردمی انقلابی ذکر کرد و گفت: مردم خسروشاه سوابق درخشانی در تدین و تعهد دارند و اهل عبادت ، راست کرداری ، امانت ، صداقت و انقلابی هستند.

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: