معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

کنگره ملی شیخ سلار دیلمی در دانشگاه تبریز برگزار شد

کنگره ملی شیخ سلار دیلمی با پیام آیات عظام جوادی آملی و جعفر سبحانی و با حضور آیت‌الله حسین نوری همدانی، در دانشگاه تبریز برگزار شد.

همایش ملی شیخ سلار دیلمی  صبح روز سه شنبه 93/3/27  با پیام آیات عظام جوادی آملی و جعفر سبحانی و با حضور آیت‌الله حسین نوری همدانی، در دانشگاه تبریز برگزار شد.

آیت‌الله جعفر سبحانی در پیام خود از سلار به عنوان دست‌پرورده شیخ مفید نام برد و به نقل از نجاشی گفت: اگر شیخ مفید «تذکره» مرتضی «الذریعه» و شیخ طوسی «عده» را در اصول فقه نوشتند، سلار نیز «التقریب» را نوشت.

در پیام تصویری آیت‌الله عبدالله جوادی آملی نیز، وی به تجلیل از شیخ سلار پرداخته و تاکید کرد: شیخ سلار به بسیاری از شبهات پاسخ می‌داد و فتواهای شیخ به گونه‌ای شیعه را هدایت کرد که آسیب نبیند.

آیت‌الله نوری همدانی نیز در سخنان خود گفت: شیخ سلار از علما و فقهای مکتب ائمه اطهار از جمله امام صادق(ع) بود و علما و دانشمندان اسلامی، از هزار سال پیش پیشرو علم فقاهت بودند.

آیت‌الله محسن مجتهد شبستری نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی نیز گفت: وجوب نماز جمعه در زمان آل بویه و تحریم آن در سلسله سلجوقیان، از فتواهای انقلابی شیخ سلار در زمان خود بود و شیخ بر لزوم ولایت فقیه در تشکیل حکومت تاکید داشت.

حجت الاسلام سید شهاب الدین حسینی ، دبیر کنگره ملی شیخ سلار دیلمی هم در این مراسم گفت: این کنگره یک روزه با هدف تجلیل از خدمات این فقیه عالم و ایجاد فضای معنوی در جامعه برگزار شده است.

این گزارش حاکی است برای این همایش از 100 مقاله 11 مقاله انتخاب و 2 مقاله ارائه و همزمان با آن از کتاب سالار فقیهان شیخ سلار دیلمی، رونمایی شد.

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: