معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان گفت: کنگره بزرگداشت شیخ سلار دیلمی با هدف تجلیل و معرفی بزرگان مدفون در استان آذربایجان شرقی، جهت ایجاد فضای

•فقهای گرانقدر آذربایجان جامعه جهانی را با عظمت و والایی تفکر عمیق و وسیع اسلامی آشنا نموده اند.

حجت الاسلام شهاب الدین حسینی که در کنگره ملی شیخ سلار که در تالار وحدت دانشگاه تبریز سخنرانی می کرد، افزود: در عصر غیبت قائد قافله عشق و شاخص قبله نمای قلوب انسان ها و قطب نای تمام هستی، آخرین خورشید فروزان آسمان امامت و ولایت، حضرت بقیه الله الاعظم(عج) بی شک زندگی طیبه اسلامی وامدار فداکاری ها و و جانفشانی های مرزداران حریم مقدس اسلامی و ولایی است، آنانی که پرچمداران علم و فضیلت و فقاهت و جهاد بوده اند؛ ستون هایی از نور برافراشته اند تا به نورافشانی و راهنمایی خلق الله بپردازند، خوش درخشیده اند و زیبا راه نموده اند و نام آسمانیان را در زمین جاودانه کرده اند.
دبیر کنگره ملی شیخ سلار ادامه داد: از دیرباز در تاریخ پربار و زرین اسلام و ایران و آذربایجان، شخصیت هایی درخشیده و خورشیده علم و آفتاب معرفت و فقاهت شده اند، آنان نه تنها فضای تاریخ اسلام و جامعه اسلامی را با وجود خود فروغ بخشیده و موجب روشنایی و گرمای حیات علمی و معنوی شده اند، بلکه جامعه جهانی را با عظمت و والایی تفکر عمیق و وسیع اسلامی آشنا نموده و در آسمان انسانیت به زیبایی درخشیده اند و چهره هایی ماندگار گشته اند که همگان از اشراق و نور آنان بهره مندند.
وی افزود: با هدف تجلیل و معرفی بزرگان مدفون در استان آذربایجان شرقی، جهت ایجاد فضای معنوی، کنگره بزرگداشت شیخ سلار دیلمی از اعاظم متقدمین فقهای شیعه و از کبار تلامیذ شیخ مفید و سید مرتضی و اولین فقیه شیعی ایرانی مدفون در خسروشاه آذربایجان برگزار گردید.
وی در پایان اضافه کرد: هرچند شناخت شخصیت ها و نوابغ انسانی همانند شیخ سلار بسیار سخت و دشوار است، افرادی که از نقطه عطف تاریخ و جغرافیای اندیشه و فکرند و گذشته را با آینده پیوند می دهند و آسمان و زمین را، وحی الهی و فکر بشری را به هم می دوزند و استوانه های انسانیت و افتخار عالم وجود و سر «انی اعلم ما لا تعلمون» هستند.

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: