معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

آیت‌الله شبستری: شیخ سلار دیلمی یک فقیه انقلابی بود/ فقه شیعه فقه پویاست

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی فقه شیعه را فقهی پویا و جوابگوی نیازهای زمان و مکان عنوان کرد و گفت: شیخ سلار دیلمی یک فقیه سیاستمدار انقلابی بود که هزار سال قبل مسئله ولایت فقیه را مطرح کرده و بر لزوم آن تاکید داشت.

آیت‎الله محسن مجتهد‌ شبستری، نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی روز سه شنبه 27 خرداد در کنگره ملی «شیخ سلار دیلمی» اولین فقیه شیعی ایرانی، در تالار وحدت دانشگاه تبریز گفت: فقه ما پویاست و در عین حال که ما از منابع چهارگانه تجاوز نمی‌کنیم و اهل قیاس هم نیستیم، دارای فقهی پویا که جوابگوی نیازهای عصر باشد، هستیم؛ به طوری که امام راحل می‌فرمودند: من فقه جواهری را قبول دارم و لکن دو عنصر زمان و مکان نباید فراموش شود.

وی با اشاره به فتوای انقلابی شیخ سلار ابراز کرد: برخی از فقها نرخ‌گذاری روی کالاها را جایز نمی‌دانند و این در حالی است که امام خمینی (ره) و قبل از آن شیخ سلار دیلمی معتقد بودند نرخ‌گذاری کالاها جایز و بلکه لازم است چرا که مانع گرانفروشی می‌شود.

امام جمعه تبریز افزود: در شرایط فعلی کشور هم که با تورم افسار گسیخته‌ای مواجه هستیم نرخ‌گذاری کالاها یکی از راه‌هایی است که می‌تواند تورم را مهار کند.

آیت الله شبستری در ادامه شیخ سلار را دارای بینش عمیق سیاسی خواند و تصریح کرد: در زمان روی کار آمدن حکومت سلاجقه ایشان نماز جمعه را که قبل از آن واجب اعلام نموده بود، تحریم کرد چرا که امام جمعه آن را یک خلیفه که به آزار و اذیت شیعیان می‌پرداخت تعیین می‌کرد.

وی اضافه کرد: شیخ سلار دیلمی یک فقیه سیاستمدار انقلابی بود که هزار سال قبل مسئله ولایت فقیه را مطرح کرده و بر لزوم آن تاکید داشت و معتقد بود: ائمه اطهار اجرای حدود الهی را به فقها تفویض کرده‌اند.

حمایت 1.5 میلیون عراقی از فتوای آیت‌الله سیستانی

رئیس کنگره شیخ سلار دیلمی افزود: یکی از امتیازات علم فقه ، نفوذ فقاهت و حکم فقیه در دل‎هاست و در طول تاریخ اسلام هم شاهد همین فتواها از جمله فتوای میرزای شیرازی در تحریم تنباکو و نفوذ بسیار عمیق آن فتوا بین مردم و حتی درباریان آن زمان است.
وی با اشاره به نفوذ عمیق فقیه عصر، امام خمینی(ره) در دل‎های مردم، اظهار کرد: امام خمینی(ره) نه تنها تحولی در تاریخ ایران شکل داد و جمهوری اسلامی ایران را تأسیس کرد، بلکه سبب بیداری اسلامی نیز شد و امروز در عراق فتوای آیت‌الله سیستانی در نجف اشرف حمایت یک و نیم میلیون عراقی مسلمان را به همراه داشته است
.

آیت الله شبستری گفت: در این شرایط خاص که استکبار جهانی برای به زانو درآوردن اسلام گروه‌های تکفیری و داعش را در عراق اجیر کرده مردم مسلمان عراقی به پیروی از فتوای مرجعیت عالی خود آیت‌الله سیستانی آمادگی خود را برای ایستادگی در برابر این گروه‌های اسلام‌ستیز اعلام داشته‌اند و بر همه مسلمانان فرض است که از این مظلومان حمایت کنند.

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: