معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

آیت‌الله‌العظمی نوری‌‌همدانی : شیخ سلار دیلمی عامل جلوگیری از ‌نفوذ فرهنگ بیگانه به کشور شد

مرجع عالیقدر جهان تشیع : فقها با علم به زمان، چهره واقعی اسلام را معرفی می‎کنند

آیت‌الله‌العظمی حسین نوری‌همدانی، یکی از مراجع تقلید جهان تشیع روز سه شنبه  27 خرداد در کنگره ملی «شیخ سلار دیلمی» اولین فقیه شیعی ایرانی، در تالار وحدت دانشگاه تبریز به آیه 26 سوره انفال اشاره کرد و گفت: در این آیه خدواند می‌فرماید: «(به‌یاد آرید) هنگامی‌که شما اندک و مستضعف در روی زمین بودید، همواره می‌ترسیدید که مردم (قریش و کفار دیگر) شما را‌(از این سرزمین) بربایند پس خداوند شما را جای داد و با یاری خود تقویتتان کرد و از پاکیزه‌‎ها‌(نعمت‎های دنیا) روزی شما کرد، باشد که سپاس گزارید.» در این آیه خدواند همگان را به توجه و پندگیری از دو دوران قبل از ظهور اسلام و بعد از آن سفارش کرده، بر عبرت‌گیری و شکرگزاری از سوی بندگان به‌خاطر نعمت اسلام تأکید می‌کند.
وی با اشاره به اینکه شناخت زمان و عالم بر رویدادها و وقایع عصر بودن، یکی از اصول مهم در فرهنگ اسلامی است،ادامه داد: بر هر انسان عاقلی لازم است که نسبت به زمان و رخدادهای عصر خویش شناخت و اشراف داشته باشد، و با سنجیدن حوادث، معرفت به اهل آن زمان، ارزیابی وقایع و ریشه‎یابی آن‎ها، در راستای اعتلای دین خدا و مبارزه با تحریفات و بدعت‎های گوناگون هر عصر قیام کند.
آیت‌الله‌‌العظمی نوری‌همدانی افزود: در طول تاریخ اسلام تاکنون به عینه مشاهده می‎شود که فقها پیشرو و پیشتازتر از هر قشری با علم به زمان، چهره واقعی اسلام را معرفی کرده و همواره بصیرت‎بخش و روشنگر افکار مردم در برابر تهدیدهای فرهنگی، اجتماعی و دینی بوده‌اند.

شیخ سلار دیلمی عامل جلوگیری از ‌نفوذ فرهنگ بیگانه به کشور شد

وی در این چارچوب گفت: شیخ سلار دیلمی نیز به‌عنوان اولین فقیه شیعی ایرانی ، با اخذ تعالیم دینی در محضر بزرگانی چون شیخ مفید، سیدمرتضی و سیدرضی علم‌الهدی(رحمةالله علیه) به احیای اسلام ناب و صدور فتاوایی در راستای جلوگیری از انحرافات و نفوذ فرهنگ بیگانه به کشور شد.
این مرجع عالیقدر شیعه با اشاره به اینکه با نزول اسلام و پایه‎ریزی فرهنگ غنی اسلامی، کشورهای متأثر از این نعمت الهی به تمدنی عظیم دست یافتند، اظهار کرد: تاریخ گواه است که زمان تولد و تربیت دانشمندان اروپایی و غربی از 500 سال گذشته تجاور نمی‎کند، و این در حالیست که علما و فقهای اسلام از زمان ظهور اسلام و بعثت رسول اکرم(ص)، یعنی 14 قرن پیش، با تربیت بزرگانی چون شیخ کلینی، شیخ صدوق، شیخ مفید، شیخ طوسی، شیخ مرتضی و شیخ رضی و شیخ سلار دیلمی اسلام را در جامعه آن روزگار بسط و گسترش داده و توانستند کشورهایی همچون اردن، سوریه، فلسطین و لبنان را از چنگال غرب درآورند.
آیت‌الله‌‌العظمی نوری‌همدانی اداره جهان و نظم حاکم بر هستی را از دیدگاه مسلمانان بر‌پایه 4 علت فاعلی یعنی خدای متعال، غایی، صوری و مادی عنوان کرد و افزود: سردمداران جهان غرب هر سه علت فاعلی، غایی و صوری را از مکاتب و شئونات زندگی خویش حذف کرده و ارکان زندگی را برپایه علت مادی با عنوان سکولاریسم بنیان نهاده‎اند؛ آنان با شناخت به علوم الهی و تعالیم دینی اسلام و در راستای ایجاد انحراف و شبهه‌افکنی در دین، گروه‎های مختلف فراماسونری راه‌اندازی کرده، اسلام امریکایی را خلق نموده‎اند، اسلامی که به اختلاف میان شیعه و سنی دستور داده و گروه‎های تروریستی، تکفیری و وهابی را در جهان گسترش می‎دهد.

امام(ره) فقیهی عالم به زمان و مجدد احکام اسلامی بود

وی ادامه داد: جهان استکبار هیچ‏گاه از دوران بعثت پیامبر(ص) تاکنون در برابر اسلام سرتسلیم فرود نیاورده و هر روز شدیدتر از قبل بر طبل عداوات با اسلام و مسلمانان کوبیده است؛ در دهه‎های اخیر نیز که پادشاهان اغلب ممالک اسلامی نوکر و بنده آنان شده بودند، با ناتوی فرهنگی، مسلمانان را دچار استضعاف فکری، فرهنگی کرده آنان را به افرادی منزوی، ستم‎پذیر و مستضعف تبدیل کرده بودند.
آیت‌الله‌العظمی نوری‌همدانی امام خمینی(ره) را به‌عنوان فقیهی وارسته، مجدد و احیاگر دین مبین اسلام برشمرد و یادآور شد: امام خمینی(ره) با درک زمان و علم به وقایع جهان، اسلام ناب محمدی(ص) را در برابر اسلام آمریکایی، طالبانی و وهابی برپا داشت و احکام واقعی آن را در قالب ولایت فقیه و حکومت جمهوری اسلامی، در جامعه جاری و ساری کرد.
وی اضافه کرد: آن رهبر فرزانه انقلاب، با تفکر استقلال نظام اسلامی، آمریکا را از کشوری به‌عنوان کشور ابرقدرت به پائین کشید و آزادی در برابر دیکتاتوری و رژیم سلطنتی و نهادینه‏ سازی مردم‌سالاری را بنیان گذارد.
این مرجع جهان تشیع گفت: امام(ره) با تأکید بر علم‎وصنعت و فناوری و به‌‏خصوص احیای علوم انسانی در دانشگاه‌‏ها، محو خودباختگی در برابر غرب، مبارزه با سلطه‏‌پذیری و عدم انفعال در برابر آنان و احیای فرهنگ جهاد و شهادت، نظامی را بنیان‎گذاری کرد که با باور «ما می‎توانیم» و بهره‏‌مندی از نیروی جوان انقلابی و اهمیت بخشیدن به‌ جایگاه بانوان و خودکفایی اقتصاد و اقتصاد مقاومتی و سعی در وحدت میان شیعه و سنی و توجه ویژه به مستضعفان و مبارزه با اسرائیل و محو این غده سرطانی و بیدارگری اسلامی و صدور انقلاب و تأکید بر حضور در مجامع نماز جمعه، اعتکاف و ... اکنون در کل جهان شناخته شده و امیدواریم که زمینه‎ساز ظهور ولی‌ عصر(عج) باشد.

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: