معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

دیدار جمعی از مردم و مسئولین خسروشاه با حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی : مردم آذربایجان از لحاظ ولایت مداری ، غیرت و شجاعت ممتاز هستند.

ایشان در دیدار جمعی از مردم  استان آذربایجان شرقی که عصر یکشنبه 93/3/25 در بیت نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد، با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع)، فرمود: مهمترین نعمت پروردگار، ولایت اهل بیت (علیهم السلام) است.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی با یادآوری جمله امام خمینی (ره) که ولایت فقیه همان ولایت رسول الله است اظهار داشت: حکومت و مدیریت سیاسی که ائمه (علیهم السلام) بر جامعه داشتند در زمان غیبت امام زمان (عج) این حکومت و مدیریت به ولی فقیه داده شده است.

وی با بیان ویژگی های رهبری در قانون اساسی از جمله فقیه ، تقوا ، مدیر و مدبر و... فرمود: این ویژگی ها هم در حضرت امام خمینی (ره) بود و امروز نیز در حضرت آیت الله خامنه ای وجود دارد که کشتی انقلاب را در مقابل طوفان های استکبار جهانی ، آمریکا ، صهیونیست ها ،تکفیری ها و داعشی ها به ساحل آرامش رساندند و این کار بسیار بزرگی است و ما باید قدر این نعمت ولایت را بدانیم و با قدرت و قوت از این نعمت محافظت کنیم

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: