معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

با حضور آیت الله نوری همدانی؛کنگره شیخ سلار دیلمی در تبریز و خسروشاه بر گزار می شود.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی از برگزاری کنگره نکوداشت مقام علمی و عرفانی شیخ سلار دیلمی با حضور آیت الله نوری همدانی در تبریز و خسروشاه خبر داد.

حجت الاسلام سید شهاب الدین حسینی، مدیرکل  اوقاف و امور خیریه استان آذربایجان شرقی، در گفتگو با خبرنگاران در تبریز، از برگزاری کنگره شیخ سلار دیلمی در تبریز  و خسروشاه خبر داد و ابراز داشت: مراسم افتتاحیه این کنگره ساعت 10 صبح روز 27 خردادماه در تالار وحدت دانشگاه تبریز با سخنرانی آیت الله نوری همدانی، آیت الله مجتهد شبستری و حجت الاسلام محمدی رییس سازمان اوقاف برگزار می شود.


وی افزود: در این کنگره همچنین پیام آیت الله سبحانی قرائت و پیام تصویری آیت الله جوادی آملی پخش می شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان آذربایجان شرقی تصریح کرد: نوبت عصر این کنگره نیز از ساعت 17 در خسروشاه در جوار بارگاه شیخ سلار دیلمی با حضور آیت الله نوری همدانی برگزار می شود.

گفتنی است، شیخ سلار دیلمی نخستین فقیه شیعی ایرانی از شاگردان شیخ مفید و جزو 10 فقیه متقدم جهان اسلام است که بارگاه وی در خسروشاه آذربایجان شرقی واقع شده است.

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: