معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

برگزاری یادواره شهدای خسروشاه در سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران + تصاویر

به مناسبت ایام الله دهه مبارک فجر یادواره شهدای خسروشاه برگزار گردید.

  به مناسبت سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران  روز پنج شنبه 93/11/16 که به نام انقلاب اسلامی ، ایمان ، جهاد وشهادت نامگذاری شده است یادواره شهدای خسروشاه در مسجد قطب راوندی برگزار گردید. در این مراسم که امام جمعه ، بخشدار ، خانواده های معظم شهدا و ایثارگران ، مسئولین ، بسیجیان و اقشار مختلف مردم حضور داشتند ، امام جمعه محترم خسروشاه حجت الاسلام ناصری طی سخنانی یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی 8 سال دفاع مقدس را گرامی داشتند و افزودند : این امنیت و آرامشی که درکشورمان  وجود دارد مدیون شهدا هستیم. در این مراسم بخشدار محترم خسروشاه جناب آقای الهیاری نیز ولایت فقیه و شهدا را عامل پیروزی انقلاب  و ماندگاری آن دانستند و افزودند: برای اینکه جمهوری اسلامی ایران استوار باقی بماند باید  ادامه دهنده راه و آرمان های امام خمینی (ره) و شهدا و منویات مقام معظم رهبری باشیم.

در ادامه مراسم حاج اسماعیل وکیل زاده از رزمندگان و جانبازان 8 سال دفاع مقدس با بیان خاطراتی از شهدا ، خواستار شناساندن شهدا به نسل جوان امروزی شد و افزود: مسئولین باید قدرشناس خانواده های معظم شهدا باشند و با جمع آوری و انتشار خاطرات و زندگینامه شهدا در شناساندن شهدا به نسل جوان تلاش جدی نمایند.

 

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: