معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

با حضور استاندار آذربایجان شرقی و مدیران اجرایی استان؛ مسایل و مشکلات بخش خسروشاه مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر جبارزاده در جلسه شورای اداری بخش خسروشاه، بر جدیت مسوولان در پیگیری مسایل این بخش تاکید کرد و گفت: نزدیکی به تبریز اگرچه در مواردی باعث خیر و برکت برای این شھر شده، اما گاھی نیز تحت تاثیر مشکلات بزرگ تبریز قرار گرفته است.

دکتر اسماعیل جبارزاده عصر جمعه در جلسه شورای اداری بخش خسروشاه، بر جدیت مسوولان در پیگیری مسایل این بخش تاکید کرد و گفت: نزدیکی به تبریز یکی از ویژگی‌های خسروشاه است که اگرچه در مواردی باعث خیر و برکت برای این شهر شده، اما گاهی نیز مشکلات بزرگ تبریز این بخش را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

وی با بیان این که خسروشاه از بخش‌های پرجمعیت استان است، از مدیران اجرایی حاضر در این نشست خواست اهتمام ویژه‌ای نسبت به حل مشکلات این بخش داشته باشند.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این نشست گفت: علی‌رغم محدودیت منابع دولتی در یک سال گذشته به اندازه چند سال در بخش خسروشاه کار شده و حل مشکلات این بخش جزو اولویت‌های مدیریت استان است.

محمدصادق پورمهدی گفت: با وجود ممنوعیت توسعه صنایع در محدوده شهرستان تبریز، به خاطر پیشرفت و رونق اقتصادی بخش خسروشاه به کارخانه شیشه آذر در محدوده این بخش مجوز توسعه صادر شده است.

وی همچنین از آماده بودن مقدمات آبرسانی به شهرک صنعتی آخولا خبر داد و گفت: 120 قطعه زمین در این شهرک آماده واگذاری است و زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری در این شهرک آماده جذب سرمایه‌گذاری است.

بخشدار خسروشاه نیز تامین سه میلیارد ریال اعتبار برای فاضلاب مسکن مهر، آغاز احداث پل غیرهمسطح ورودی خسروشاه،‌انعقاد قرارداد احداث ساختمان مرکز بهداشت، اختصاص 300 میلیون ریال اعتبار برای مدارس شبانه‌روزی و پیگیری ایجاد مسیر تاکسیرانی تبریز- خسروشاه را از جمله اقدامات انجام گرفته در این بخش در یک سال اخیر ذکر کرد.

الهیاری همچنین نامناسب بودن راه‌های روستایی، آلودگی نیروگاه حرارتی تبریز، حجم ترافیک بالای مسیر تبریز- آذرشهر، طولانی شدن اجرای طرح‌های هادی شهری و روستایی و نبود نمایندگی برخی ادارات در بخش خسروشاه را از جمله مشکلات این بخش اعلام کرد و حل آنها را خواستار شد.

در ادامه این نشست هر یک از مدیران اجرایی در خصوص مشکلات مطرح شده و مسایل مهم بخش خسروشاه و اقدامات انجام گرفته برای حل این مشکلات توضیحات لازم را ارایه کردند.


برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: