معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

استاندار آذربایجان شرقی در جمع مردم خسروشاه: برای حل مشکلات کشور مردم باید با دولت همراهی کنند.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر این که برای حل مشکلات کشور مردم باید با دولت همراهی کنند، افزود: منابع دولت تنها در دو بخش حیاتی یعنی امنیت و سلامت می‌تواند پاسخگو باشد و بقیه بخش‌ها باید توسط مردم اداره شود.

دکتر اسماعیل جبارزاده جمعه شب در جمع مردم خسروشاه از توابع شهرستان تبریز، خاطرنشان کرد: دولت معتقد است که اگر با مردم صادق باشیم و مردم در جریان امور باشند حتما پشتیبانی آنها پشت سر دولت و نظام خواهد بود.

وی افزود: دولت دکتر روحانی در شرایطی زمام امور را تحویل گرفت که کشور با مشکلات عدیده داخلی و خارجی مواجه بود و حل این مشکلات حتی با کار شبانه‌روزی نیز دشواری‌های خاص خود را داشت.

جبارزاده اظهار داشت: امروز قیمت نفت که زمانی 140 دلار بود به کمتر از 60 دلار رسیده و این در حالی است که میزان فروش نفت و حصول درآمدهای آن نیز پایین آمده است که به معنی از دست رفتن بخش قابل توجهی از منابع دولت است.

وی با بیان این که با وجود تمام مشکلات، دولت همانند روزهای سخت انقلاب و جنگ متکی به مردم است، افزود: امروز عزت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی در دنیا بی‌نظیر است و دنیا قبول کرده است که مردم ایران از خواسته‌های خود کوتاه نمی‌آیند.

جبارزاده به اقدامات دولت در حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: در سال‌های گذشته مردم در حوزه سلامت و درمان با مشکلات متعددی مواجه بودند و این موضوع به یکی از دغدغه‌های رهبری تبدیل شده بود.

وی افزود: امروز دولت تدبیر و امید با وجود همه مشکلات، دغدغه مردم در حوزه سلامت را برطرف کرده و همه جمعیت کشور تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفته‌اند.

استاندار آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: دولت بنا دارد در بقیه بخش‌ها کارها به دست مردم انجام شود و دولت نیز زمینه مساعد برای اداره امور توسط مردم و بخش خصوصی را فراهم می‌کند.

وی افزود: به حول و قوه الهی حل مشکلات و محدودیت‌های اقتصادی کشور در مراحل پایانی است و دولت بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری و منافع ملت و نظام پیش می‌رود.

جبارزاده در بخش دیگری از سخنان خود ضمن قدردانی از همدلی و همکاری امام جمعه، بخشدار و سایر مسوولان بخش خسروشاه، گفت: مردم خسروشاه در مقاطع مختلف در صف اول دفاع از انقلاب بوده‌اند و خوشحالم که امروز توفیق حضور در جمع شما مردم قدرشناس و باوفا را پیدا کردم.

وی با بیان این که خسروشاه به وضعیت مطلوب نمی‌رسد مگر با همراهی مردم این بخش، اظهار داشت: امروز در شهرک صنعتی آخولا زمین‌ها آماده واگذاری است و اهالی خسروشاه باید برای فعالیت در این شهرک و توسعه واحدهای صنعتی پیشقدم شوند.

جبارزاده افزود: خسروشاه یکی از بخش‌های پرجمعیت استان است و ایجاد نمایندگی برخی از ادارات در این بخش ضروری است که در این راستا نمایندگی تامین اجتماعی تا دهه فجر امسال راه‌اندازی خواهد شد.

وی گفت: تمام مشکلات بخش خسروشاه از جمله وضعیت راه‌های این بخش و کاهش بار ترافیکی محور تبریز- آذرشهر مورد توجه مسوولان استان است.

جبارزاده با بیان این که مسوولان استان به صورت شبانه‌روزی به فکر خدمت به مردم هستند، افزود: اگر حل برخی از مشکلات به تاخیر می‌افتد به خاطر محدودیت منابع دولت است که امیدواریم با گشایش در مسایل بین‌المللی و رفع مشکلات پیش روی دولت، زمینه حل مشکلات اساسی کشور و استان فراهم شود.

شهرتی‌فر، فرماندار تبریز هم در این مراسم با تاکید بر مشارکت مردم در فعالیت‌های اقتصادی، از آماده بودن زمین‌های شهرک صنعتی آخولا برای واگذاری به سرمایه‌گذاران خبر داد و تسریع در آبرسانی به این شهرک را خواستار شد.

 

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: