معرفی

شهری که اکنون خسروشاه نامیده می‌شود در هزاره اول قبل از میلاد، منطقه مسکونی قبیله‌ای بوده و نامش در آن زمان «آنیاشتانیا» بوده‌است. مطابق نوشته دیاکونف، مورخ مشهور روسی، در دوران حکومت ماد، قلاع این منطقه استراتژیکی بوده است. آنیاشتانیا هم مستثنی از این قاعده نبوده‌است. بنابراین آنیاشتانیا در منطقه‌ای که دارای دیوارهای بلند با ارتفاع ۵ الی ۷ ذرع و عرض ۲ الی ۳ ذرع و برج‌هایی به فاصله ۲۰۰ ذرع از همدیگر به‌صورت مضرس و دندانه‌دار بنا شده بود. این قلعه را مانند قلاع دیگر، رئیس ویس (قبیله) اداره می‌کرد و کنترل تمامی آن و همچنین باز و بسته بودن دروازه‌ها با دستور رئیس ویس امکان‌پذیر بوده‌است. روزها صبح زود فقط یک دروازه باز می‌شد و دامداران رمه‌های خود را به چرا می‌بردند، اما شب‌ها دروازه بسته می‌شد. در مراسم و جشن‌های مخصوص کشاورزان و دامداران به‌دستور رئیس قبیله هر دو دروازه باز می‌شد، اما هنگام احساس خطر و حمله قبایل دیگر فوراً دروازه‌ها بسته می‌شد و قلعه حالت جنگی به خود می‌گرفت. در فاصله‌ای نه چندان دور، قلعه دیگری به نام «قلعه دینگو» قرار داشت که در آن قلعه نیز که کوچک‌تر از آنیاشتانیا بوده، قبیله دیگری می‌زیستند که گاهی مورد هجوم قلعه آنیاشتانیا و یا بالعکس قرار می‌گرفتند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: خسروشاه،
    کمربندی شهید کلانتری
  • تلفن: 984132442212+
  • ایمیل: info [ @ ] khosrowshah.ir

همایش تجلیل از برجستگان بسیجی خسروشاه+تصاویر

همایش تجلیل از برجستگان بسیجی خسروشاه در چهارم آذرماه در مسجد امام حسین شهر خسروشاه با حضور بسیجیان برگزار گردید.

همایش تجلیل از برجستگان بسیجی خسروشاه در چهارم آذرماه در مسجد امام حسین شهر خسروشاه با حضور بسیجیان برگزار گردید.

در این مراسم مسئول بسیج اساتید دانشگاه پیام نور استان با تبریک هفته بسیج گفت: بسیج یعنی افرادی که در عهد و پیمانی که با نائب امام زمان بسته اند در وفای به عهد و پیمان خود پایبند مانده اند.

دکتر جمالپور در اجتماع بسیجیان خسروشاه تاکید کرد: وفای به عهد مشرک و مسلمان نمی شناسد و باید به عهد و پیمان پایبند ماند. پیامبر اکرم (ص) می فرماید: کسی که به عهد و پیمان پایبند نیست دین ندارد و حضرت علی (ع) می فرماید: هر کس عهد و پیمانی ببندد و سپس پایبند به عهد نباشد خداوند دشمنان را بر آنها مسلط می کند.

وی با اشاره به عهد شکنی مردم کوفه در زمان امام علی (ع) ، امام حسن (ع) و امام حسین (ع) و تسلط دشمنان بر آنها تصریح کرد: شهیدان کسانی بودند که به عهدشان با امام وفا کردند و 34 سال است به برکت معنوی امام بزرگوار و مقام معظم رهبری ، همه ملت به عهد و پیمان خود پایبند هستند و ما نباید شعار ( ما اهل کوفه نیستیم – علی تنها بماند ) را از یاد ببریم چون هر وقت امام تنها بماند باید منتظر تسلط دشمنان باشیم.

مسئول بسیج اساتید دانشگاه پیام نور استان با بیان ویژگی های بسیجی گفت: بسیجی محافظه کار نیست چون به هیچ کس وامدار نیست و با نائب امام زمان برای حفظ اسلام ، انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران عهد بسته است. بسیجی به فرهنگ بسیجی زنده است و از ویزگی های بسیجی گوش به فرمان امام بودن ، رعایت حق الناس و در خدمت مردم بودن است.  

وی با اشاره به توافقات و مذاکرات هسته ای گفت: در کشوری که جمهوری اسلامی و ولی فقیه حاکم است خیالمان باید راحت باشد،دوران شاهان نیست که عهدنامه های ترکمنچای و گلستان بسته شود و کشور را به حراج بگذارند ، ولی فقیه نماینده امام عصر (عج) است و کشور را نمی فروشد لذا هیچ ترس و واهمه ای از این توافقات هسته ای نداریم ، زمانی که مقام معظم رهبری این موفقیت را تبریک گفتند ما هم تبریک می گوییم و از دولت باید هم حمایت و هم مراقبت کنیم و بسیج مراقب و چشم همیشه بیدار نظام جمهوری اسلامی ایران است.

در ادامه مراسم شاعر اهل بیت و انقلابی جناب آقای محمدی اشعاری را درباره نهضت حسینی و در وصف بسیج اشعاری را سرودند و در خاتمه از برجستگان بسیجی خسروشاه با اهدای جوایزی تقدیر گردید.

   

برگشت پرینت صفحه
اشتراک گذاری: